آخرین مطالب

تاریخ: 1401/01/10 ساعت: 12:51
منبری-که-یک-کاباره-را-برای-همیشه-تعطیل-کرد
ماجرای منبری که یک کاباره را برای همیشه تعطیل کرد + تصاویر   گروه فرهنگی الف، ۱۰ فروردین ۱۴۰۱، ۰۴:۰۰        حسن کافی...
تاریخ: 1400/12/07 ساعت: 21:21
مادران باید حذف شوند     انجمن پزشکی بریتانیا دستور داده است تا واژه «مادر» از دایره الغات پزشکی حذف شود، آنها می‌گویند...
تاریخ: 1400/09/14 ساعت: 13:10
برای صد ساله شدن باید نخست متولد شد نقش مدیرعامل در پیاده‌سازی دگرگونی دیجیتالی   مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی ...
تاریخ: 1400/09/14 ساعت: 13:01
یک‏‌سوم-مردم-جهان-با-اینترنت-بیگانه‏‌اند
جدیدترین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات منتشر شد   تا سال ۲۰۲۵ خدمات پایه اینترنت باید هزینه‌ای كمتر از ۲‌درصد درآمد سرانه...
تاریخ: 1400/08/08 ساعت: 11:07
چگونه-به-بدبینی-و-شکاکی-خواستگارمان-پی-ببریم؟
شناسایی خواستگار مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید     ازدواج و زندگی با فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید می‌تواند بر...
تاریخ: 1400/08/08 ساعت: 11:01
رابطه-هدفون-و-ایرباد-با-آسیب-شنوایی؟
چگونه هدفون و ایرباد به مرور زمان به شنوایی آسیب می‌رساند؟       هدفون و ایرباد‌ها می‌توانند، با افزایش سن، بر کاهش...
تاریخ: 1400/06/29 ساعت: 12:34
علل-افسردگی-در-کودکان
  یکی از علل افسردگی در کودکان میتواند کمبود خواب باشد             بازدید : 4809 زمان تقریبی مطالعه : 4...
تاریخ: 1400/06/29 ساعت: 12:08
چگونه-به-یک-کودک-بی‌انگیزه،-انگیزه-دهیم؟
راهکارهایی برای ایجاد انگیزه در کودکان       فقدان انگیزه موضوعی است که همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما مقابله با...
تاریخ: 1400/06/29 ساعت: 11:52
زندگی-ایرانی-در-فضای-مجازی
    ایرانیان از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟     سهم فضای مجازی در زندگی روزانه   دنياي اقتصاد : ...
تاریخ: 1400/06/29 ساعت: 10:40
محیط‌-کار-و-فعالیت-قرن-۲۱-چگونه-است؟
  مدیریت استعدادها در عصر کرونا به چه شکل خواهد بود؟     مترجم: مریم مرادخانی منبع: HBR :     مدیران شرکت‌ها...
تاریخ: 1400/06/20 ساعت: 12:43
کتاب زبان دعا در صحیفه سجادیه   به قلم دکتر محمد جواد سلمان‌پور۱۰۶صفحه   لطفا جهت دانلود به فایل پیوست مراجعه...
تاریخ: 1400/06/20 ساعت: 12:35
کتاب دانشنامه امام سجاد علیه السلام   به همت برخی از نویسندگانناشر چاپی: پایگاه تخصصی عاشورا ناشر دیجیتالی: مرکز تحقیقات...
تاریخ: 1400/06/20 ساعت: 12:18
اشتباهات-صبحگاهی-که-مانع-پرانرژی-بودنتان-می‌شود
هفت اشتباه هنگام بیدار شدن که موجب خستگی‌تان تا قبل از زمان ناهار می‌شود!     اگر روزهای شلوغ و پرکاری دارید، پس به انرژی...
تاریخ: 1400/05/30 ساعت: 14:05
کتاب سرگذشت کتاب شهید جاوید نوشته آیت الله رضا استادی فارسی 611 صفحه   به ضمیمه دو رساله در علم امام   لطفا جهت...
تاریخ: 1400/05/30 ساعت: 12:45
کتاب ميزان تشيع (بررسى سند، محتوا و نسخه هاى زيارت عاشورا) مولف:محمد عندليب همدانى ؛ فارسیتعداد صفحات:۳۱۱   مولف گرانقدر...
تاریخ: 1400/05/26 ساعت: 14:59
کتاب نقش ائمه در احیای دین جلد شانزدهم امام حسین ع وصی پیامبر ص و شهید احیای دین   تالیف علامه عسکری     لطفا جهت...
تاریخ: 1400/05/25 ساعت: 23:29
معارف-جعفری-و-دنیای-امروز
معارف جعفری و دنیای امروز        از امتیازات و ویژگی های معارف اسلامی و جعفری این است که حقیقت علم و دانش و...
تاریخ: 1400/04/25 ساعت: 20:14
عوامل دوری مسلمانان از غدیر تالیف آقای علی اصغر رضوانی     لطفا جهت دانلود به فایل پیوست مراجعه...
تاریخ: 1400/04/25 ساعت: 20:07
کتاب قدح نوش   شرح حالی از زندگانی و کرامات جرعه نوش ولایت مرحوم علامه امینی(ره) اثر جمعی از نویسندگان     لطفا جهت...
تاریخ: 1400/04/25 ساعت: 19:55
گزیده ای جامع از الغدیر   ترجمه و تلخیص کتاب گرانسنگ «الغدیر» مرحوم علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی(ره)؛تلخیص و ترجمه توسط...
تاریخ: 1400/04/25 ساعت: 19:01
وقتی یک غول نمی‌تواند خود را با شرایط جدید مطابقت دهد     مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی   alavitarjomeh@gmail.com ...
تاریخ: 1400/04/13 ساعت: 12:30
سرنوشت غم‌انگیز سه غول دنیای کسب و کار       منبع: Quora Digest مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی ...
تاریخ: 1400/04/08 ساعت: 12:07
فهرست کامل و مقدمه تفصیلی کتاب سرِّ فاش نقد ادله قرآنی و روایی وحدت وجود دکتر محمد علی صابری۶۴٠ صفحهقیمت: ١۶٠ هزار...
تاریخ: 1400/04/05 ساعت: 12:14
پوست‌اندازی-سیستم‌عامل-محبوب
ویندوز۱۱ چه امکانات و قابلیت‌هایی دارد؟       طرفداران ویندوز ظاهرا مطابق روال این سال‌ها نتوانستند طاقت بیاورند و تا روز...
تاریخ: 1400/03/24 ساعت: 15:38
جستارهای اعتقادی بدا، تحقیق پژوهشکده معارف

راهکارهایی برای ایجاد انگیزه در کودکان

 

 

 

فقدان انگیزه موضوعی است که همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما مقابله با بی‌انگیزگی در کودکان بسیار دشوار است. مشکل این است که فقدان انگیزه در کودکان باگذشت زمان بدتر می‌شود و می‌تواند آن‌ها را در بزرگ‌سالی با مشکلات زیادی روبرو کند.
 
 
زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه
بی انگیزگی کودکان

 

 

انگیزه کودک اصطلاحی روان‌شناختی است که باعث می‌شود کودک از عهده فعالیت‌های مختلف برآید و به‌سوی هدفش در زندگی پیش برود. هر پدر و مادری دوست دارد فرزندش فعال، هدفمند و درس‌خوان باشد، به زبان‌های مختلف صحبت کند، ورزش کند و در بزرگ‌سالی به فردی موفق تبدیل شود اما اگر کودک انگیزه کافی نداشته باشد، تمام تلاش‌های والدین بی‌فایده خواهد بود.
روانشناسان معتقدند انگیزه در کودکان دو نوع است: انگیزه ذاتی (درونی) و انگیزه بیرونی.


انگیزه ذاتی (درونی)
نوعی انگیزه است که در آن کودک تنها از روی میل و علاقه شخصی خود که توسط کسی تحمیل نمی‌شود، از انجام هر فعالیتی خوشحال می‌شود. این نوع انگیزه مؤثرترین است زیرا از نیاز شخصی و طولانی‌مدت کودک ناشی می‌شود.
کودک با داشتن انگیزه ذاتی بدون توجه به عوامل بیرونی، هر فعالیتی را انجام می‌دهد.انگیزه ذاتی به کودک کمک می‌کند تا خلاق باشد و فقط با گذراندن کوه‌ترین مسیر به سمت هدفش نرود.

انگیزه بیرونی
در مقایسه باانگیزه درونی، این نوع بسیار کمتر تأثیرگذار است و این مسئله طبیعی به نظر می‌رسد. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که والدین کودک خردسال خود را مجبور به شنا می‌کنند، کاملاً متفاوت از زمانی است که کودک از روند کار لذت می‌برد و متوجه می‌شود که این مهارت برای سلامتی او مفید است. انگیزه بیرونی تنها زمانی مثمر ثمر است که اشتیاق کودک از بین نرود.

دلایل کاهش انگیزه کودک چیست؟

اگرچه برای کودکان عادی است که نسبت به کارهایی که دوست ندارند بی‌انگیزه باشند اما بی‌انگیزگی برای انجام هر کاری طبیعی نیست. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود کودک کاملاً بی‌انگیزه باشد:

عدم وجود یک هدف مشخص
در حالت ایده آل، کودک باید بداند که چرا باید یک فعالیت خاص را انجام دهد و نتیجه نهایی چه خواهد شد. اگر این درک و آگاهی وجود نداشته باشد، انگیزه کودک به‌سرعت از بین می‌رود. کودکی که بداند برای ورود به مدرسه و تلاش برای کسب نمره بالا قرار است امتیازی دریافت کند مثلاً به کلاس موردعلاقه‌اش برود، تمایل بیشتری به تلاش برای درس خواندن خواهد داشت. همچنین اگر کودکی در کلاس موسیقی شرکت کند و از روند کار لذت ببرد اما درکی از دلیل انجام این کار نداشته باشد، انگیزه او خیلی زود کاهش می‌یابد و یا حتی از بین می‌رود. هنگامی‌که هدف وجود دارد، انگیزه نیز وجود خواهد داشت.

اهداف و عقاید تحمیل‌شده دیگران
والدینی که در کودکی یا نوجوانی آرزویی داشته‌اند اما نتوانسته‌اند رؤیاهای خود را تحقق بخشند، اغلب این بار را به دوش فرزندان خود می‌اندازند. در این حالت خواسته‌ها و نیازهای کودک نادیده گرفته می‌شود و یا موردانتقاد شدید قرار می‌گیرد و انگیزه در این مورد وجود نخواهد داشت.

خستگی و فشار بیش‌ازحد
فشار بیش‌ازحد جسمی و روانی می‌تواند انگیزه انجام هر کاری را کاهش دهد. اگر کودک وقت لازم برای استراحت، خواب و فعالیت‌های خارج از مدرسه را نداشته باشد، باگذشت زمان خسته شده و انگیزه‌اش را از دست می‌دهد.

چگونه می‌توان به کودک انگیزه داد؟

اگر کودک شما بی‌انگیزه است، باید بدانید که صرفاً تشویق کردن به انجام یکسری کارها، انگیزه او را افزایش نمی‌دهد. سال‌ها تحقیق روانشناسان کودک در مورد ایجاد انگیزه در کودکان منجر به برخی از استراتژی‌های مفید شده است که هر پدر و مادری با داشتن یک کودک بی‌انگیزه باید آن‌ها را بشناسد:

شنیدن و شنیده شدن
برخی والدین گلایه می‌کنند که کودکشان همیشه در حال بازی درگوشی است و کاری انجام نمی‌دهد. وقتی از این والدین پرسیده می‌شود که کودکتان چه بازی‌هایی انجام می‌دهد و چرا علاقه‌مند به انجام یک بازی خاص است، جوابی ندارند. این دسته والدین عادت دارند به‌صورت سطحی ارزیابی کنند که «فرزندشان نه کاری انجام می‌دهد و نه به کاری علاقه‌مند است.»
سعی کنید از کودکتان بخواهید که در مورد بازی‌هایی که انجام می‌دهد و شخصیت‌های داخل بازی صحبت کند. به او نشان دهید که به سرگرمی‌هایش علاقه دارید و آن‌ها را جدی می‌گیرید. بازی‌هایی که کودکتان انجام می‌دهد را رد نکنید زیرا ممکن است کودک در حین بازی مشکلات روان‌شناختی خود را برطرف کرده و از ترس و تنش خلاص شود و در لحظاتی که به‌اصطلاح هیچ کاری انجام نمی‌دهد، رشد کند.

تأیید
تأیید والدین بسیار ارزشمند است. اگر کودک در برابر کارهایی که انجام می‌دهد، لذت و تحسین والدینش را دریافت کند، قطعاً خواهان تجربه مجدد و تلاش بیشتر برای انجام آن کار خواهد شد.
با بزرگ شدن کودک انگیزه دادن به او از طریق مثبت اندیشی دشوارتر می‌شود. بااین‌وجود، عشق و حمایت بی‌قیدوشرط والدین در هر سنی ضروری است. ازاین‌رو، فرزند خود را بدون در نظر گرفتن اینکه آیا می‌تواند کاری را با موفقیت به سرانجام برساند یا نه، بدون قید و شرط دوست داشته باشید.
 
حمایت کردن
حمایت کردن از عزیزان به ویژه کودکان در هر مرحله از زندگی مهم و ارزشمند است. اگر می‌بینید که کودکتان در یک فعالیت خاص با مشکلاتی روبرو می‌شود، سعی کنید با او صحبت کرده و با ارائه راه‌حل‌هایی مشکل او را برطرف کنید.
به‌عنوان‌مثال، اگر کودکتان در کلاس زبان نتیجه مطلوبی ندارد و دیگر نمی‌خواهد به یادگیری زبان ادامه دهد، بررسی کنید که چه چیزی باعث آزار و ضعف او شده است. شاید با تغییر مربی مجدداً انگیزه در او ایجاد شود.

فراهم کردن فرصت‌هایی برای ایجاد انگیزه
قرار دادن فرزندتان در معرض دستاوردهای دیگران درزمینه‌های موردعلاقه آن‌ها روش خوبی برای ایجاد انگیزه در آن‌ها است. بااین‌حال، این به معنای مقایسه بچه‌های خود با دیگران یا انتظار آن‌ها برای رسیدن به اهداف مشابه دیگران نیست.
به یاد داشته باشید که فراهم آوردن فرصت‌هایی برای دیدن موفقیت دیگران - که می‌تواند از طریق تماشای فیلم، خواندن کتاب و داستان و غیره حاصل شود - می‌تواند از بی‌انگیزگی کودک شما بکاهد.

 
 
بیشتر بخوانید

 افسردگی کودکان را جدی بگیرید

نکات مهمی که هر پدری باید به پسرش یاد دهد

چگونه کودکان را از صحنه‌های سیگار کشیدن در فیلم‌ها در امان نگه‌داریم؟

حاضرین در سایت

235  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ورود به سایت


طراحی، ترجمه و اصلاح توسط گرافیست آنلاین به سفارش سایت تربیت دینی.